Bitcoin Kurs ( BTC )


Kurs Bitcoina w ostatnich miesiącach:


Sprawdź kurs Bitcoina na żywo

>> Przejdź do Giełdy

 

Kalkulator Bitcoin BTC / USD


 

Co to jest Bitcoin ?

 

Bitcoin to pierwsza waluta cyfrowa, którą można przesyłać za pomocą internetu. Stworzona ona została w 2008 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto i określona jako “A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, czyli elektroniczny system transferu pieniędzy.

 

Oficjalna strona Bitcoina:

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Whitepaper Satoshi Nakamoto:

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Największa społeczność Bitcoina:

https://www.reddit.com/r/bitcoin/

Popularne Giełdy Bitcoina:

Binance
Bitbay
Kucoin
Huobi
Livecoin

 


Jak działa Bitcoin ?

 

Sytem Bitcoina bazuje na zdecentralizowanej sieci, w której nie ma jednego centralnego ośrodka. Sieć ta jest całkowicie rozproszona, a jej prawdziwą siłę stanowią sami użytkownicy.

By w jak najprostszy sposób wytłumaczyć działanie tego mechanizmu wystarczy wyobrazić sobie gigantyczny notes księgowy, w którym co chwile następują zapisy określonych transakcji. 

Użytkownik A przesyła użytkownikowi B określoną ilość monet. Transakcja zostaje wysłana. W tym czasie pozostali użytkownicy sieci, którzy posiadają kopię tego samego notesu, sprawdzają, czy oby na pewno wszystko się zgadza. Jeśli tak, potwierdzają ją. Następnie transakcja jest ona księgowana.

Wszystkie transakcje w sieci Bitcoin są publiczne. Każdy może sprawdzić historię transakcji jak i jej kwotę. Jedyne czego nie zobaczymy to dane odbiorców i nadawców.

Dodajmy również, że kod źródłowy Bitcoina działa na zasadzie open-source, czyli kodu otwartego. Każdy ma do niego dostęp i może zobaczyć jak działa.

 

Zalety Bitcoina

 

Przesyłanie monet następuje bezpośrednio pomiędzy osobami. Powoduje to unikanie pośredników w postaci banków, a tym samym niższe opłaty transakcyjne. Szczególnie dotyczy do transakcji międzynarodowych.

Przelew bankowy na drugi koniec świata w najlepszych wypadku zajmie kilka dni. Ta sama płatność dokonana Bitcoinem, to tylko kilka chwil. Oszczędność czasu i pieniędzy to niekwestionowane zalety tej cyfrowej waluty.

Bitcoin jest również odporny na inflację. Maksymalna ilość monet w obiegu może wynieść 21 milioniów, nie więcej. Nikt więcej go nie “dodrukuje”, jak ma do miejsce w przypadku Państw. W tym momencie w obiegu znajduje się ok. 17,5 miliona monet. Wydobycie maksymalnej ilości monet potrwa jeszcze co najmniej kilka lat.

Poza tym nikt nie może zamknąć konta Bitcoin, ani narzucać żadnych limitów przesyłania czy przechowywania.

 

Wady Bitcoina

 

Jedna z największych wad Bitcoina jest to, że nie wybacza pomyłek. Tutaj nie mamy żadnej infolinii, gdzie można byłoby zadzwonić w razie problemów. Pomyłka w adresie odbiorcy jest równoznaczna z utratą monet.

Bitcoin jest anonimowym i szybkim środkiem płatniczym. Brak kontroli ze strony instytucji państwowych sprawa, że może być on wykorzystany również do niecnych celów, np. do finansowania działalności przestępczej czy terrorystycznej.

Kolejną istotną kwestią są bardzo duże wahania ceny i podatność na spekulacje. Już nie raz obserwowaliśmy gigantyczny rajd pod górę górę, po którym następowało tąpniecie.

 
Kopanie Bitcoina 
 

Osoby potwierdzające transakcje nazywane są potocznie “górnikami”. Nazwa ta nawiązuje do procesu wydobycia węgla. Stąd też wzięły się “koparki”, czyli komputery służące do wydobywania monet.

W rzeczywistości nie są one niczym innym jak tylko komputerami z zainstalowaną aplikacją bitcoin miner. Wykorzystując swoją moc obliczeniową przyczyniają się do zatwierdzania transakcji. Za każde potwierdzenie pobierają opłatę od użytkowników sieci.

 

Klucz publiczny a klucz prywatny Bitcoina

 

W sieci określenie użytkownika i dostęp do jego monet, odbywa się za pomocą dwóch rodzajów kluczy:

– Klucza publicznego
– Klucza prywatnego

Klucz publiczny Bitcoin to adres Bitcoin, długi ciąg znaków, który służy do odbierania i wysyłania transakcji. Jest on widoczny dla wszystkich. Można go porównać do nr konta bankowego.

Klucz prywatny Bitcoin to z kolei swego rodzaju super tajne hasło, dzięki któremu sieć rozpoznaje właściciela Bitcoinów. Kto ma klucz prywatny, ten ma Bitcoiny. Zakładając swój portfel Bitcoin warto pamiętać o tym, by mieć dostęp do klucza prywatnego. 

 

Blockchain – Co to jest i jak działa?

 

Nazwa Blockchain stała się popularna w momencie pojawienia się Bitcoina. Nazywana też łańcuchem bloków  ( z ang. “Block” – blok, “Chain” – łańcuch ) – to nowa technologia bazująca na to bazie danych, która jest zdecentralizowana i nie posiada centralnej jednostki sterującej.

Satoshi Nakamoto wykorzystał technologię Blockchain do stworzenie “Peer-to-Peer Electronic Cash System”, czyli zdecentralizowanego systemu wymiany wartości między użytkownikami.

W sieci Blockchain rejestrowane są transakcje pomiędzy użytkownikami w postaci bloków, następujących jeden po drugim. Kiedy jeden się zapełni otwierany jest kolejny.

Użytkownik Blockchain ma dostęp do bazy. Może śledzić przebieg każdej z transakcji. Nie może natomiast wejść w posiadanie przesyłanych danych. Nad bezpieczeństwem czuwa specjalny algorytm kryptograficzny, który szyfruje dostęp.

 

 

Dzięki temu, że siec jest rozproszona, jest ona szczególnie odporna na wszelkiego rodzaju ataki hakerskie. Do przejęcia kontroli nad siecią Bitcoin potrzeba 51% mocy obliczeniowej komputerów. Przy obecnej sytuacji jest to praktycznie nierealne.

Siec Blockchain charakteryzuje się nie tylko zdecentralizowaniem, ale również transparentnością. Poza tym umożliwia w łatwy sposób przesyłanie wartości, czy to w postaci monet, czy też różnego rodzaju danych.

Już teraz powstają projekty, które na bazie tej technologi zamierzają wprowadzić unikalne rozwiązania w branży transportowej, np. DAV Network, Neurochain.

Aktualny kurs Bitcoina sprawdzimy po przejściu do giełdy.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.