Cardano Kurs ( ADA )


Kurs Cardano w ostatnich miesiącach:


Sprawdź kurs Cardano na żywo

>> Przejdź do Giełdy

 

Kalkulator ADA / USD

 


 


Co to jest Cardano (ADA)?

 

Projekt Cardano swoją historię rozpoczął w 2015 roku. Firmą, która stoi za jego rozwojem jest Input Output Hong Kong (IOHK), zarządzana przez współzałożyciela również innych projektów w kryptowalutowym świecie (BitShares oraz Ethereum) Charlesa Hoskinsona.

Celem Cardano jest stworzenie łańcucha bloków, który będzie znacznie wydajniejszy niż blockchain Ethereum, co oznacza, że powinien znacznie szybciej i taniej przetwarzać transakcje. Kryptowalutą natywną projektu jest ADA, nazwa została zainspirowana osobą brytyjskiej matematyczki — Ady Lovelace.

 

Jak działa Cardano?

 

Od początku istnienia, zespół stojący za projektem miał w zamiarze bycie najbardziej przyjazną dla środowiska platformą blockchain. Cardano wykorzystuje unikalny mechanizm konsensusu proof of stake, nazwany jako Ouroboros, w opozycji do energochłonnego algorytmu proof of work, który jest wykorzystywany przez większość głównych kryptowalut takich jak:

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Dogecoin
  • Litecoin
  • Monero

Mechanizm konsensusu Ouroboros opiera się na recenzowanych badaniach przeprowadzonych przez zespół informatyków i kryptografów z Uniwersytetu w Edynburgu, a także innych instytucji. Celem wszystkich zaangażowanych osób, było zbudowanie zdecentralizowanej sieci, która mogłaby weryfikować transakcje w skalowalny i bezpieczny sposób, przy jednoczesnym zapewnieniu, że platforma Cardano będzie maksymalnie energooszczędna.

 

Czym są natywne tokeny Cardano?

 

1 marca 2021 roku, blockchain Cardano wprowadził możliwość tworzenia tokenów natywnych. Podobnie jak tokeny Ethereum, które mogą obejmować takie rzeczy jak stablecoiny lub NFT, natywne aktywa Cardano mogą być tworzone i dystrybuowane w łańcuchu bloków i mogą wchodzić w interakcje z inteligentnymi kontraktami.

W przeciwieństwie do tokenów opartych na Ethereum, tokeny Cardano nie są tworzone za pomocą inteligentnej umowy. Zamiast tego działają na tej samej architekturze, co sama kryptowaluta ADA. Według organizacji Cardano Foundation, dzięki temu rodzime aktywa są „obywatelami pierwszej klasy” w łańcuchu bloków. Ich natywna architektura, może teoretycznie zwiększyć bezpieczeństwo tokenów i obniżyć opłaty związane z transakcjami.

 

Portfel Daedalus

 

W przeciwieństwie do innych głównych kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum, Cardano ma swój własny portfel dla kryptowaluty ADA. Daedalus to desktopowy, hierarchiczno-deterministyczny portfel. Przechowuje on całą historię łańcucha bloków Cardano i zatwierdza wszystkie bloki i transakcje, zapewniając w pełni autonomiczne działanie. Daedalus działa na systemach operacyjnych Windows, Mac i Linux.

Główni udziałowcy

 

Pomimo tego, że Charles Hoskinson i Jeremy Wood są głównymi osobami odpowiedzialnymi za powstanie podstawowych zasad i platformy inteligentnych kontraktów, które składają się na Cardano, to nie są oni właścicielami projektu. W rzeczywistości w projekt zaangażowanych jest wiele różnych podmiotów:

  • IOHK — założona w 2015 roku przez Charlesa Hoskinsona i Jeremy’ego Wooda, ta firma badawczo rozwojowa pomogła w projektowaniu i inżynierii blockchaina Cardano.
  • Fundacja Cardano — jest odpowiedzialna za zarządzanie i rozwój sieci.
  • EMURGO — podmiot wspiera finansowo projekt Cardano oraz napędza implementację. 

 

Kryptowaluta Cardano – Wniosek

 

Kryptowaluta to coś więcej niż suma jej protokołów, kodu źródłowego i użyteczności. To system społeczny, który inspiruje, umożliwia i łączy ludzi. Założyciele Cardano sfrustrowani wieloma półśrodkami, niepowodzeniami i niedotrzymanymi obietnicami innych zespołów postanowili zbudować coś lepszego. Oczywiście proces nie był prosty, natomiast Cardano wspierane przez zespół szczególnie uzdolnionych deweloperów jest w stanie zrozumieć problematykę blockchaina i skutecznie się z nią mierzy. 

Cardano to projekt, który opiera się na recenzowanych badaniach, dlatego wdrożenie nowych technologii do łańcucha bloków zajmuje sporo czasu, natomiast pomaga ominąć to wiele kłopotów i sprawia, że jest to jeden z najbardziej obiecujących projektów w świecie blockchaina.

 

Aktualności z Tweetera Cardano:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.