Cosmos Kurs ( ATOM )


Kurs Cosmos w ostatnich miesiącach:


Sprawdź kurs Cosmos na żywo

>> Przejdź do Giełdy

 

Kalkulator ATOM / USDCo to jest Cosmos (ATOM) ?

 

Cosmos to ekosystem sieci i narzędzi do tworzenia interoperacyjnych łańcuchów bloków. Główny łańcuch Cosmos Hub działa jako centralna księga dla kompatybilnych łańcuchów bloków tzw. stref. Każda strefa jest wysoce konfigurowalna, umożliwiając programistom projektowanie własnej kryptowaluty z niestandardowymi ustawieniami walidacji bloków i innymi funkcjami. 

Pomijając mechanizm konsensusu Cosmos Hub, ATOM jest również używany do uiszczania opłat transakcyjnych i brania udziału w głosowaniach dotyczących zarządzania.

 

Co to jest Cosmos Hub ?

 

Cosmos Hub to podstawowy łańcuch bloków projektu Cosmos, który łączy inne niestandardowe łańcuchy bloków. Robi to, śledząc stan każdej strefy za pomocą protokołu IBCP (Inter Blockchain Communication Protocol). Dzięki temu protokołowi informacje mogą łatwo przemieszczać się między każdą strefą podłączoną do Cosmos Hub.

Cosmos Hub działa jako centralna księga dla całego ekosystemu, gdzie strefy wymieniają wiadomości IBC. IBC to protokół, który umożliwia komunikację między łańcuchami bloków. Istnieją dwa rodzaje transakcji: IBCBlockCommitTx i IBCPacketTx. Pierwszy z nich komunikuje skrót ostatniego bloku w danej strefie, drugi natomiast pozwala strefie udowodnić, że pakiet informacji jest prawdziwy i został opublikowany przez aplikację.

 

Jak działa kryptowaluta Cosmos ?

 

Cosmos to projekt, który koncentruje się na tworzeniu sieci różnych blockchainów, które są interoperacyjne. Główny łańcuch Cosmos Hub przesyła zasoby i dane między połączonymi strefami i zapewnia wspólną warstwę bezpieczeństwa. Wszystko to działa razem przy użyciu Tendermint, niestandardowego mechanizmu konsensusu Cosmos i ogólnego interfejsu aplikacji. Sieć Cosmos jest podzielona na trzy różne warstwy:

  1. Konsensus — organizuje węzły w sposób, w jaki zgadzają się na dodawania nowych transakcji.
  2. Sieć — pozwala potwierdzeniom transakcji i innym komunikatom konsensusu komunikować się z hubami blockchain.
  3. Aplikacja — aktualizuje sieć o nowy stan transakcji i sald.

Wszystkie z wymienionych warstw są połączone za pomocą zestawu narzędzi i aplikacji typu open source. Na przykład Tendermint pakuje warstwy sieciowe i konsensusowe w gotowy do użycia silnik. Deweloperzy blockchain korzystający z Tendermint muszą jedynie skupić się na warstwie aplikacji, oszczędzając czas i zasoby.

 

Jakie problemy rozwiązuje kryptowaluta Cosmos ?

 

Głównym celem Cosmos jest rozwiązanie problemu braku interoperacyjności na rynku. Aktualnie łańcuchy bloków obejmują wiele różnych aspektów i działają jako wyspy. Osłabia to ogólną zdolność rynku do realizacji ważnych zadań takich jak lobbowanie na rzecz bardziej prokryptowalutowego ustawodawstwa lub innych istotnych rzeczy, które mogą wzmocnić branżę.

Dzięki Cosmos różne blockchainy mogą współistnieć z ich własnymi funkcjonalnościami. Pozwala to deweloperom skupić się na ulepszeniach, a nie na działaniach marketingowych i innych działaniach związanych z rozpoznawalnością. Cosmos pozwala nawet różnym łańcuchom bloków na wykorzystanie możliwości innych platform w celu poprawy ich użyteczności.

 

Tokeny w sieci

 

ATOM to moneta do stakowania, która jest używana głównie do zarządzania. Z kolei fotony są monetami, używanymi do uiszczania opłat transakcyjnych w ekosystemie platformy Cosmos. Ponieważ strefy mogą używać swoich własnych tokenów, walidatorzy w hubach mogą mieć swoje opłaty transakcyjne wypłacane w dowolnej kombinacji. Dwa procent z każdej opłaty jest potrącane i przesyłane do puli rezerwowej, podczas gdy reszta trafia do walidatorów w zależności od wielkości udziału.

 

Kryptowaluta Cosmos – Wniosek

 

Cosmos był jednym z pierwszych dostępnych rozwiązań do tworzenia interoperacyjnych bloków i pozostał popularną opcją. Tendermint i Cosmos SDK to wciąż potężne narzędzia, które są dziś używane do tworzenia blockchainów. Od 2017 roku nowe projekty skupiają się bardziej na łańcuchach bocznych, które współpracują z łańcuchami bloków o dużym natężeniu takimi jak Ethereum. 

Czy ten trend się utrzyma, to okaże się w przyszłości. Niemniej jednak Cosmos planuje rozszerzyć swoją działalność i tym samym po raz kolejny stać się jednym z najpopularniejszych projektów w przyszłości.

 

Aktualności z Tweetera Cosmos:

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.