Ethereum Kurs ( ETH )


Kurs Ethereum w ostatnich miesiącach:


Sprawdź kurs Ethereum na żywo

>> Przejdź do Giełdy

 

Kalkulator Ethereum ETH / USD

 

Co to jest Ethereum ( ETH )

 

Ethereum jest globalną platformą do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (DAPPs). Wykorzystuje ona technologie blockchain do budowy programów, w które nie można ingerować. Sieć Ethereum jest w pełni zdecentralizowana i składa się z tysięcy niezależnie działających od siebie komputerów.

Walutą działające wewnątrz sieci Ethereum jest Ether ( ETH ). Jest on nośnikiem płatności i pełni rolę wirtualnego “paliwa” dla zdecentralizowanych aplikacji. Każde działanie w sieci Ethereum wymaga opłaty transakcyjnej. Ta z kolei przyjmowana jest jedynie w formie ETH.

Ether różni się nieco od tradycyjnych kryptowalut, jakie znamy, przede wszystkim tym, że opłaty transakcyjne są zmienne. Zależą one od ilości mocy obliczeniowej i czasu, jakie są potrzebne do wykonania działania. Im większa wymagana moc i czas, tym wyższa jest i opłata.

 

Co to jest Smart Contract ?

 

Platforma Ethereum napisana została w języku Solidity. Język ten służy do pisania smart contract-ów. Smart contract to program, a dokładniej wycinek kodu działającego na Ethereum. Określa on zbiór warunków, jakie muszą być spełnione, by doszło do wykonania określonej akcji.

Oto prosty schemat jego działania:

 JEŚLI wyślesz wyślesz określona ilość ETH na podany adres

WTEDY otrzymasz określoną ilość tokenów X w transakcji zwrotnej

 

Określenie “contract” nie ma żadnego znaczenia prawnego. Sama nazwa “Smart Contact” była używana przez lata do określania różnych rzeczy. W latach 90 kryptograf Nick Szabo użył tego terminu do zdefiniowania “zestawu obietnic określonych w formie cyfrowej, w tym protokoły, w ramach których, strony wykonują inne obietnice”.

Od tego czasu koncepcja ta znacząco ewoluowała, szczególnie za sprawą projektów wykorzystujących technologię blockchain. W odniesieniu do Ethereum termin ten jest nieco mylący. Inteligentne umowy Ethereum nie są bowiem ani umowami inteligentnymi ani prawnymi.

Smart contract-y na Ethereum nie biorą pod uwagę żadnych innych czynników, niż te które zostały zawarte w kodzie. Dodatkowo raz napisany i wdrożony smart contract nie może być już zmieniony, ani poprawiony. To powoduje liczne problemy, chociażby te związane z bezpieczeństwem.

I to właśnie kwestia bezpieczeństwa okazała się kluczowa w przypadku projektu o nazwie DAO. The DAO, czyli ( Decentralized Autonomous Organization ) była to organizacja i forma funduszu venture capital nastawionego na generowanie zysków poprzez nowy model biznesowy.

 

The DAO

 

Projekt zakładał przyjmowanie wpłat od użytkowników i wypłatę dywidend na bazie zysku generowanego przez DAO. W maju 2016 roku otrzymał on finansowanie w drodze sprzedaży tokenów na niebagatelną wówczas kwotę – 150 milionów dolarów ( zebraną w ETH ).

Jak się jednak okazało, kod nie był dobrze zabezpieczony i w czerwcu 2016 hakerzy wykorzystali lukę. Skutkiem była utrata 1/3 zebranych funduszy. Po tym fakcie, 20 lipca 2016 społeczność Ethereum zdecydowała się na rozwidlenie łańcucha bloków, by odzyskać środki. I tym samym doszło do tzw. hard-forku.

Ruch ten był bardzo kontrowersyjny i doprowadził w konsekwencji do rozłamu w Ethereum. Powstały dwa oddzielne łańcuchy blokowe. Oryginalny blockchain został utrzymany jako Ethereum Classic (ETC), ten nowy zaś to to Ethereum, które znamy obecnie ( ETH ).

 

ETC

ETH

Kto stworzył Ethereum ?

 

Koncepcje Ethereum została przedstawiona pod koniec 2013 przez Vitalika Buterina, który w tym czasie był współzałożycielem Bitcoin Magazin. Ten rosyjsko-kanadyjski programista opisał Ethereum po raz pierwszy w white paper, argumentując, że Bitcoin potrzebuje innego języka do programowania aplikacji. W Wikipedii znajdziemy więcej informacji o Vitaliku Buterinie.

 

 

Jak działa Ethereum ?

 


 

 

Głównym celem Ethereum jest pełna decentralizacja internetu i komunikować ludzi bezpośrednio ze sobą za pomocą super zdecentralizowanego komputera. Bezpośrednia komunikacja przyczynia się do rezygnacji z pośredników i większych oszczędności.

W ciągu ostatnich lat mamy do czynienia z rosnącym znaczeniem zdecentralizowanych aplikacji. Dzieje się tak nie tylko za sprawą możliwych oszczędności, ale również zalet takich jak, eliminowanie możliwych błędów, transparentność czy budowa wzajemnego zaufania.

Pierwszą zdecentralizowaną aplikacją był aplikacja Bittorent, stworzona przez amerykańskiego programistę Brama Cohena w 2002 roku. Dawała ona możliwość dzielenia się różnego rodzaju plikami pomiędzy użytkownikami na całym świecie, nawet osobom, które nie dysponowały własną stroną internetową czy serwerem.

 


Aktualności z Tweetera Ethereum:


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.