Jak kupić kryptowalutę przy użyciu karty ?

Od Bitcoina do innego coina

Jak wygląda proces zakupu kryptowalut ? Gdzie możemy je kupić ? Jak są bezpieczne sposoby ich przechowywania ? Od czego trzeba zacząć i o czym należy pamiętać ?

Ostatnimi czasy mamy odczynienia z gorączką kryptowalutowego złota. Pojawiające się co rusz prognozy dotyczące wartości Bitcoina i innych kryptowalut, rozpalają do czerwoności zmysły inwestorów.

Wielu z nich, oprócz badania opłacalności, zastanawia się nad kwestiami technicznymi, tj. jak wygląda proces inwestycji, gdzie są dostępne monety, jak kupić kryptowalutę krok po kroku ?

W tym wpisie podsumujemy informacje z kilku poprzednich, by pokazać jaką drogę musi pokonać osoba potencjalnie zainteresowana zakupem. Od czego trzeba zacząć, by kupić kryptowalutę, jak się to robi, jak bezpieczne przechowywać swoje monety ?

 

Krok 1.  Założenie portfela Bitcoin

 

Rynek kryptowalut jest specyficznym rynkiem, szczególnie jeśli chodzi o sam fakt wejścia. Obecnie najbardziej rozpoznawalną i akceptowalną kryptowalutą jest Bitcoin. Oprócz tych dwóch zalet, posiada on jeszcze jedną, jest przepustką do świata krypto.

Pomimo tego, że kilka z kryptowalut można już kupić bezpośrednio za waluty FIAT ( PLN, USD), to jednak Bitcoin nadal dominuje. Większość monet notowanych jest w parze do BTC. A co za tym idzie, można je kupić jedynie za BTC.

Jednak zanim przystąpimy do zakupu Bitcoinów, warto założyć własny portfel BTC. Teoretycznie krok ten możemy pominąć, ale względy bezpieczeństwa nakazują nam to zrobić. Zdarzają się próby włamania na giełdy i lepiej nie trzymać tam środków zbyt długo.

Scentralizowane giełdy kryptowalut posiadają opcję depozytu BTC. Udostępniają one swoje wewnętrzne portfele, po to, by użytkownicy mogli deponować monety. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić Bitcoina w kantorze, a następnie przesłać go prosto na portfel giełdy.

Rożnica pomiędzy portfelem giełdowym, a portfelem własnym jest taka, że w przypadku giełdy nie mamy dostępu do kluczy prywatnych. Jeśli giełda się zwinie, zostaniemy z pustymi rękami. Własny portfel to dostęp do kluczy, a tym samym bardziej zabezpieczone środki.

Zanim przejdziemy do działania warto zadać sobie następujące pytanie:

kiedy już dowiemy się jak kupić kryptowalutę, jaki jest nasz cel ?

  • 1. Kupić Bitcoina i go trzymać w bezpiecznym miejscu ?
  • 2. Kupić Bitcoina, by móc handlować kryptowalutami na giełdzie, wypłaty w BTC ?
  • 3. Kupić Bitcoina, by móc kupić inną kryptowalutę i ją trzymać

Wszystkie te opcję mają jeden wspólny mianownik -> portfel Bitcoin.

W przypadku opcji nr 3, warto pamiętać, że każda z kryptowalut na swój własny portfel. Na oficjalnej stronie projektu powinny się znaleźć informacje, jak go pobrać, zainstalować i bezpiecznie przechowywać monety.


Krok 2. Zakup Bitcoina na Bitbay lub Binance

 

Kiedy już założymy porfel Bitcoin, pora sprawdzić, gdzie kupić Bitcoina. Na rynku jest kilka opcji. W większych miastach możemy pokusić się o poszukanie Bitomatów, czyli automatów do zakupu Bitcoinów. Ich liczba stale rośnie, a lokalizacje to głównie duże centra handlowe.

Najwygodniej jest dokonać zakupu Bitcoina online. W tym przypadku mamy do dyspozycji polską giełdę Bitbay. Po zarejestrowaniu się i zweryfikowaniu, w zakładce “Porfele” -> Depozyt, znajdziemy nr konta w złotówkach. Następnie wykonujemy przelew z własnego banku. Po zaksięgowaniu będziemy mogli kupić Bitcoiny za złotówki w zakładce “Giełda”.


 

Inną bardzo wygodną opcją jest zakup Bitcoina na giełdzie Binance. Binance to jedna z bardzo popularnych giełd, na której notowana jest cała czołówka kryptowalut. W tym przypadku mamy możliwość dokonania zakupu Bitcoina kartą płatniczą Visa i MasterCard.

Po dokonaniu transakcji środki dodawana są do naszego konta Binance i praktycznie natychmiast możemy rozpocząć trading. To genialne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie i szybkim zaangażowaniu się w handel kryptowalutami na dużej giełdzie.

Proces rejestracja na Binance opisaliśmy we wpisie Binance – Rejestracja krok po kroku.


Oto korzyści zakupu Bitcoina za pośrednictwem giełdy Binance:

  • Szybko: Zakupione kryptowaluty po 10-30 minutach są już dostępne w portfelu
  • Niskie opłaty: 3.5% od kwoty transakcji lub minimalnie 10 USD
  • Wygodnie: Visa i MasterCard są akceptowane


>> Załóż konto na Binance   
 

W przypadku zakupów kryptowalut poprzez Bitbay jak i Binance napotkamy na konieczność weryfikacji dokumentów tożsamości. Samo korzystanie z giełdy Binance i wypłaty do wysokości 2 BTC dziennie nie wymagają weryfikacji.

 

Krok 3. Sprawdzamy, gdzie notowana jest kryptowaluta

 

Po zakupie BTC pora na kolejny krok. Musimy wiedzieć, na której giełdzie notowana jest kryptowalutą, która chcemy kupić. Najlepiej, aby giełda ta posiadała duży wolumen ( dużo kupujących i sprzedających ). Chodzi nie tylko o łatwiejszy zakup, ale i łatwiejszą sprzedaż.

Pomoże nam w tym strona CoinMarketCap, gdzie po odszukaniu kryptowaluty, w zakładce “Markets”, wymienione są wszystkie giełdy, na którym możemy ją kupić.

Większość popularnych kyptowalut notowanych jest własnie na Binance.

 


Krok 4. Przesyłamy Bitcoiny na wybraną giełde

 

Kiedy już wiemy, co chcemy kupić i gdzie, robimy depozyt BTC, czyli przesyłamy nasze Bitcoiny na wybraną giełdę. W naszym przypadku będzie to Binance. Jeśli kupiliśmy Bitcoiny na Bitbay możemy je przetransferować dokonując wypłaty z Bitbay, a następnie depozytu na Binance.

Krok 5. Jak kupić kryptowalutę za Bitcoina

 

Kiedy nasze Bitcoiny dotrą na giełdę, przechodzimy do najważniejszego momentu, czyli zakupu kruptowaluty. Opcja “Limit” oznacza zakup po najlepszej w danym momencie cenie. Zaznaczamy, czy chcemy dokonać zakupu za całość środków “100%” czy np. tylko za 25%, naciskamy “Buy” i gotowe. Kupiliśmy inną kryptowalutę.

 

Zakup kryptowaluty nie jest trudny, jednakże jeśli dopiero zaczynamy handel kryptowalutami, warto podejść z ostrożnością do pierwszej transakcję i potraktować ją jako testową, ograniczając jej wartość do minimum.

 

Krok 6. Zabezpieczenie dostępu do konta i Hardware Wallet

 

Działając na rynku kryptowaluty należy do wszystkiego podchodzić z największą ostrożnością i zawsze się zabezpieczać. Jeśli korzystamy z giełdy aktywujmy zawsze Google Authenticator ( 2FA ) i rozważmy dalsze zabezpieczenia.

Podobnie jest z trzymanie większych środków na giełdzie. Nie powinno się tego robić. Giełdy kryptowalut to miejsce “chwilowego postoju”. Po dokonaniu transakcji środki powinno się wypłacić na bezpieczny portfel.

Ostatnią kwestią jest bezpieczny portfel. Jeśli chcemy bezpiecznie przetrzymywać monety, wystarczy pokusić się o “Hardware Wallet”, czyli porfel krytowalu w formie USB. Jednym z często stosowanych portfeli tego typu jest Ledger Nano S.

Jeśli okażą się, że Ledger Nano S nie obsługuje naszej kryptowaluty, możemy wykonać kopię zapasową portfela i zapisać go na pendrive ( pamięć USB ), najlepiej na co najmniej dwóch, a następnie zabezpieczyć folia bąbelkową.

Mamy nadzieję, że już wiecie, jak kupić kryptowalutę.

Z góry dziękujemy za komentarze 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.