Kusama Kurs ( KSM )


Kurs Kusama w ostatnich miesiącach:


Sprawdź kurs Kusama na żywo

>> Przejdź do Giełdy

 

Kalkulator KSM / USD

  

Co to jest Kusama (KSM) ?

 

Kusama to sieć bez zezwoleń, która umożliwia deweloperom eksperymentowanie i testowanie zdecentralizowanych aplikacji i blockchainów przed ich wdrożeniem na Polkadot. Jest to swego rodzaju podstawowa wersja Polkadot, która pomaga deweloperom zrozumieć problemy z ich aplikacjami. Programiści wcześniej wspomnianego projektu sami testują wszystkie aktualizacje na Kusamie przed wypuszczeniem ich do sieci głównej.

Co można sprawdzić przy pomocy Kusamy ?

 

  • Funkcjonalność zarządzania — Dzięki sieci Kusama, każdy nowy projekt może przetestować swój system zarządzania i sprawdzić, czy związane z nim rozwiązania techniczne działają zgodnie z oczekiwaniami. Po uruchomieniu projektu w sieci Kusama, członkowie jego społeczności mogą głosować nad propozycjami, zgodnie z zasadami demokracji.

  • Konfigurację walidatora — Każdy nowy projekt lub zdecentralizowana aplikacja może sprawdzić na sieci Kusama, czy konfiguracja walidatora ich sieci działa poprawnie, czy też nie. Jeśli deweloperzy uważają, że czegoś brakuje w sposobie działania walidatora, mogą wprowadzić odpowiednie zmiany. Wprowadzanie zmian pomoże udoskonalić ustawienia i uczynić go lepszym. Bariery dla stakingów w sieci Kusama są niższe niż w Polkadot. Dlatego też sieć Kusama nadaje się bardzo dobrze do testowania mechanizmów stakingowych przed wdrożeniem pełnowymiarowego projektu na Polkadot.

  • Współdziałanie parachainów z projektem — Kusama ma dwa podobne komponenty jak Polkadot, którymi są relay chainy i parachainy. Dzięki temu deweloperzy testujący swój projekt na sieci Kusama będą mogli przetestować parachainy jeszcze zanim uruchomią swój projekt na Polkadot.

Skarbiec Kusama

 

Jest to pula środków zebranych z opłat transakcyjnych, nieefektywności stakingu itp. Środki zgromadzone w Skarbcu można wydać, zgłaszając propozycję wydatków, które muszą zostać zatwierdzone przez Radę.

Rolą Skarbca jest zapewnienie wsparcia finansowego dla projektów, które promują rozwój sieci Kusama, a tym samym promują dobrobyt ekosystemu Kusama. Każdy posiadacz KSM może złożyć propozycję wydatków, aby ubiegać się o tokeny. Musisz jednak zarezerwować depozyt w wysokości 5%, chcąc utworzyć wniosek. Zostanie on przyjęty, jeżeli zdobędzie poparcie przynajmniej 60% członków rady.

 

Jakie są różnice pomiędzy Kusamą i Polkadot ?

 

Kusama jest określana jako „sieć eksperymentalna” dla blockchaina Polkadot, co oznacza, że zapewnia wczesne wydanie kodu, który nie jest kontrolowany i dostępny przed jego uruchomieniem na Polkadot. Pierwszą kluczową różnicą między tymi dwiema sieciami jest szybkość systemu zarządzania. 

W Kusamie potrzeba siedmiu dni na głosowanie w referendum i ośmiu dni na wdrożenie zmian po głosowaniu, w porównaniu do miesiąca na każdą z tych rzeczy w Polkadot. Po drugie, zostanie walidatorem w Kusamie jest o wiele łatwiejsze, ponieważ minimalne wymagania stawek są niższe niż w Polkadot. Ważne jest, aby pamiętać, że Kusama jest blockchainem do eksperymentowania i że rezygnuje ze stabilności i bezpieczeństwa, aby zwiększyć szybkość sieci.

 

Wniosek

 

Ponieważ Polkadot rozwija się w tempie wykładniczym, Kusama może na tym skorzystać. W końcu jest to plac zabaw dla projektów, które chcą rozpocząć swoją działalność na Polkadot. Możesz postrzegać Kusamę jako młodszego klona Polkadot, ponieważ jest odporna na cenzurę i pobłażliwa pod względem zarządzania i innych zasad, których deweloperzy muszą przestrzegać na Polkadocie 

Twórcy Polkadot i Kusamy, w tym Gavin Wood, uważają, że nie ma jednego blockchaina, który mógłby skutecznie zaspokoić wszystkie potrzeby użytkowników – wierzą, że aby zwalczyć kwestię skalowalności, należy osiągnąć prawdziwą interoperacyjność. Zarówno Kusama, jak i Polkadot dążą do stworzenia przestrzeni, w której szeroka gama różnych blockchainów może bezproblemowo komunikować się i współpracować ze sobą.

 


Aktualności z Tweetera Kusama:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.