Polkadot Kurs ( DOT )


Kurs Polkadot w ostatnich miesiącach:


Sprawdź kurs Polkadot na żywo

>> Przejdź do Giełdy

 

Kalkulator DOT / USD

  

Co to jest Polkadot (DOT)?

 

Polkadot to protokół blockchain, który umożliwia niezależne działanie różnych blockchainów w ramach jednej sieci, która jest chroniona przez wspólny system bezpieczeństwa. Projekt powstał za sprawą Gavina Wooda, współzałożyciela i byłego CTO Ethereum, blok genesis Polkadot został uruchomiony w maju 2020 roku.

 

Architektura kryptowaluty Polkadot

 

Jeśli chodzi o architekturę blockchain, jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Wszystkie blockchainy dokonują kompromisów, aby wspierać różne funkcje i przypadki użycia. Na przykład, jeden łańcuch może być zoptymalizowany pod kątem zarządzania tożsamością, podczas gdy inny może być zoptymalizowany pod kątem przechowywania plików.

 

Na Polkadot, każdy blockchain może mieć nowatorski projekt zoptymalizowany pod kątem konkretnego przypadku użycia. Oznacza to, że blockchainy mogą oferować lepsze usługi, poprawiając jednocześnie wydajność i bezpieczeństwo poprzez usunięcie zbędnego kodu. Budując na podstawie ram programistycznych Substrate, zespoły mogą rozwijać i dostosowywać swoje blockchainy szybciej i sprawniej niż kiedykolwiek wcześniej było to możliwe.

 

Współdziałanie sieci i aplikacji

 

Sieci i aplikacje w Polkadot mogą współdzielić informacje i funkcje jak aplikacje na smartfonie, bez konieczności polegania na scentralizowanych dostawcach usług o wątpliwych praktykach w zakresie danych. 

W przeciwieństwie do poprzednich sieci, które działały w dużej mierze jako samodzielne środowiska, Polkadot oferuje interoperacyjność i komunikację między kanałową. Otwiera to drzwi do nowych, innowacyjnych usług i pozwala użytkownikom na przekazywanie informacji pomiędzy sieciami. Na przykład, łańcuch dostarczający usługi finansowe może komunikować się z innym, który zapewnia dostęp do danych rzeczywistych (znanych jako wyrocznie blockchainowe), takich jak informacje o cenach giełdowych do handlu akcjami z wykorzystaniem tokenów.

 

Samozarządzanie

 

Społeczności na Polkadot zarządzają swoją siecią według własnego uznania i mają przejrzysty udział w przyszłości zarządzania siecią Polkadot jako całością.  Zespoły mogą dostosowywać i optymalizować zarządzanie swoim blockchainem do swoich potrzeb, eksperymentować z nowymi pomysłami lub zamieniać gotowe moduły w celu szybszego wdrożenia. Modele zarządzania siecią blockchain mogą być nawet udoskonalane i aktualizowane w miarę zmieniających się z czasem potrzeb i warunków.

 

Skala Polkadot

 

Blockchainy w izolacji mogą przetwarzać tylko ograniczoną ilość ruchu. Polkadot jest wielołańcuchową siecią działającą na zasadzie shardingu, co oznacza, że może przetwarzać wiele transakcji na kilku łańcuchach równolegle. 

Taka moc przetwarzania równoległego znacząco poprawia skalowalność i stwarza odpowiednie warunki do zwiększonej adopcji i przyszłego wzrostu. Łańcuchy podłączone do Polkadota nazywane są „parachainami”, ponieważ działają w sieci równolegle.

 

Aktualizacje blockchainu

 

Jak każde oprogramowanie, blockchainy wymagają aktualizacji, aby zachować aktualność i z czasem się doskonalić. Jednak aktualizacja konwencjonalnych łańcuchów wymaga tak zwanych „hard forków”, które tworzą dwie oddzielne historie transakcji, które mogą podzielić społeczność na dwie części i często zajmują miesiące pracy. 

Polkadot umożliwia przeprowadzanie aktualizacji bez hard forków, pozwalając blockchainom na ewolucję i łatwą adaptację w miarę udostępniania lepszych technologii.

 

Podsumowanie Polkadot

 

Z dnia na dzień, ekosystem Polkadot staje się coraz większy i bardziej rozbudowany, ponieważ zespoły zdają sobie sprawę z korzyści i efektywności wdrażania swoich projektów do Polkadot. 

Unikalna konstrukcja Polkadot daje projektom więcej możliwości dla innowacji i elastycznej iteracji niż było to kiedykolwiek możliwe w poprzednich sieciach. Łącząc wiele wyspecjalizowanych łańcuchów w jedną skalowalną sieć, Polkadot umożliwia technologii blockchain osiągnięcie jej pełnego potencjału w rzeczywistych przypadkach użycia, dając początek nowym rynkom i torując drogę przyszłym zdecentralizowanym gospodarkom, które aktualnie nie istnieją z powodu ograniczeń technologicznych. 

 


Aktualności z Tweetera Polkadot:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.