Solana Kurs ( SOL )


Kurs Solana w ostatnich miesiącach:


Sprawdź kurs Solana na żywo

>> Przejdź do Giełdy

 

Kalkulator SOL / USD

  

Co to jest Solana? (SOL)

 

Solana została założona w 2017 roku. Jej twórcą jest Anatoly Yakovenko, inżynier oprogramowania, który wcześniej pracował dla Dropbox i Qualcomm, zdobywając doświadczenie w algorytmach kompresji.

Solana przedstawiła społeczności nowe rozwiązanie, aby uczynić blockchain bardziej zdecentralizowanym. System Proof of History osadza historyczne zapisy w celu udowodnienia, że transakcje rzeczywiście miały miejsce, zanim zostały uwzględnione w księdze.

Odbywa się to za pomocą tego, co Solana nazywa „funkcją weryfikowanego opóźnienia”. W łańcuchu bloków Solana transakcje są osadzone ze znacznikami czasu, które pomagają ustalić sekwencję zdarzeń, które zostały przetworzone, zanim najnowszy stan łańcucha bloków zostanie rozesłany do całej sieci.

 

Czym jest token SOL i jakie jest jego zastosowanie?

 

Natywnym tokenem Solany jest SOL. Obecnie w obiegu znajduje się 297 milionów tokenów, natomiast maksymalna podaż wynosi 489 milionów SOL. Kapitalizacja rynkowa oscyluje w okolicach 40 miliardów dolarów.

 

Stakowanie SOL

 

Solana to sieć Proof-of-Stake z delegacjami. Walidator przetwarza transakcje w sieci i nią zarządza. Ponieważ jest on wybierany na podstawie ilości udziałów, które posiada w sieci, ten z największymi udziałami zostanie wybrany do wprowadzania transakcji na blockchain. Kiedy to robi, otrzymuje nagrody. Dlatego też walidator zachęca delegatów (tj. posiadaczy tokenów SOL, niebędących walidatorami) do przydzielenia im tokenów, aby stakowali w ich imieniu. Robią to poprzez oferowanie niższych prowizji, które delegaci muszą płacić w formie opłaty stanowiącej procent uzyskanych nagród.

 

Jak stakować tokeny SOL

 

Stakowanie SOL, może być dobrym sposobem na zarabianie, jeśli posiadacz tylko przetrzymuje swoje tokeny. Poniżej znajduje się instrukcja wyjaśniająca jak rozpocząć stakowanie tokenów SOL.

  • Transfer tokenów — Aby zacząć zarabiać, użytkownicy muszą najpierw przenieść swoje tokeny do portfeli, które obsługują stakowanie.
  • Stwórz portfel stakowania — Portfel, który wykorzystasz do stakowania tokenów SOL będzie miało inny adres niż obsługiwany portfel, z którym go połączysz.
  • Wybierz walidatora — Po utworzeniu portfela, wybierz, komu przekażesz swoje tokeny SOL.
  • Przekaż swoje środki — Po wybraniu walidatora, możesz wykorzystać swój portfel, aby delegować do niego swoje środki.

 

Współpraca z Serum (SRM)

 

Serum to nowa i szybka giełda spot i zdecentralizowana giełda instrumentów pochodnych (DEX) zbudowana na Solanie. Powodem, dla którego Serum chciało oprzeć się na Solanie, jest chęć umożliwienia tego, co najlepsze ze scentralizowanych i zdecentralizowanych światów, czyli giełdę, która jest odporna na cenzurę i nie jest zależna od woli klienta, a jednocześnie jest szybka, niedroga i wysoce płynna. 

 

Programowanie na Solanie

 

Solana obsługuje inteligentne kontrakty, które umożliwiają programistom pisanie zdecentralizowanych aplikacji w sieci. Oznacza to, że na Solanie można prowadzić zdecentralizowane giełdy, platformy pożyczkowe i rynki NFT. Językiem, za pomocą którego możesz programować w Solanie jest RUST. RUST to język programowania, który kładzie nacisk na wydajność i niezawodność ponad łatwość użytkowania. Oznacza to, że programowanie jest zdecydowanie trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku Ethereum (które używa solidity), ale również może tworzyć niezawodne dapps.

Solana jest fundamentalnie inna pod względem języka programowania i konstrukcji sieci — co czyni ją wyjątkową przy Ethereum, które jest obecnie największą siecią inteligentnych kontraktów w całym kryptowalutowym świecie.

 

Wniosek

 

Częstym problemem z wcześniej powstałymi blockchainami są kwestie dotyczące szybkości rozliczenia transakcji i przepustowości. 

Dzięki nowej architekturze Solany napędzanej nowym sposobem weryfikacji transakcji i połączonej z wydajnym mechanizmem PoS, z pewnością może być silnym konkurentem dla Bitcoina i Ethereum w przyszłości, która zweryfikuje nowo powstające projekty.

 


Aktualności z Tweetera Solana:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.